RSS

Monthly Archives: August 2011

Eat Healthy for Less Money


Just a warning, this blog will be more of a list than paragraphs with information. Thanks for reading this though, it is all very important to me.

1. Switch to water. It is much healthier than soda or other drink products, and it is inexpensive!

2. Eat eggs. No guarantee the eggs wont be from chicken fed chickens or chickens who eat their own feces because of their living conditions! To avoid this by your own chicken(s). This is what makes eggs cheep! As chicks they only cost about $2 a pop and chicken feed is not pricey either.

3. Eat Fatty Meats! This is quite the statement I know. I have avoided fat for a long time…it’s no wonder i have not been able to lose weight. Fat doesn’t make you fat, excess calories do. Inactive men and women only need 4-6 oz of meats high in omega 3, 6, and 9 per day (active men and women needing slightly more). This is approximately the size of your fist unless you have very large hands. That’s only 260 calories for chicken, 270 calories in salmon, 430 calories in beef (at 80% lean, which is medium lean), 415 calories for pork, 360 calories in lamb. The rest of your calories for the day can be spent on veggies, fruits, and whole grains.

4. Buy frozen veggies. Not only do they take less time to prepare (time is money after all), but your not wasting money if they are not eaten in time and they can be bought in bulk for discounts and stored in your freezer.

5. Buy generic food! I have been trying for years to get my significant other to buy all generic brands. A lot of the time those generic brands are exactly the same as the name brand. Tylenol for instance sells its medicines to Safeway and other grocery/drug stores to sell as their off brand. Tylenol either overproduced and is looking to sell more or they are just looking to sell more of their product. The only reason bottles with ‘Tylenol’ cost $2.00 a bottle more is the brand; it’s trusted, recognized, and known, whereas the off brand, not so much (until you try it anyway).

6. Buy in Bulk. As an add on to number 4, buying everything in bulk is best on the budget. Freeze whatever you don’t use right away. Here is a list of things you can freeze and how long they can last and stay good in the freezer:

  • Chicken or turkey pieces, uncooked: nine months
  • Fruit pies, unbaked: eight months
  • Fruit: 6 to 12 months
  • Steaks, uncooked: 6 to 12 months
  • Butter: 6 to 9 months
  • Lean fish: six months
  • Roasts, uncooked: 4 to 12 months
  • Chicken or turkey, cooked: 4 to 6 months
  • Chops, uncooked: 4 to 6 months
  • Shellfish, uncooked: 3 to 6 months
  • Hamburger: 3 to 4 months
  • Bread and cake: three months
  • Cookies, baked or dough: three months
  • Meat casseroles, cooked: three months
  • Fatty fish: 2 to 3 months
  • Soups and stews: 2 to 3 months
  • Ice cream and sorbet: two months
  • Ham, cooked: 1 to 2 months
  • Bacon: one month
7. Go to one grocery store. Again time is money. Choose the closest grocery store that has the cheapest prices for what you are looking for that particular week. Save time and gas since fuel is super expensive now a days.
8. Take food to work. Don’t spend $8 on a deli sandwich from the place down the street. That’s $40 per week and $2080 per year. If instead you bought a loaf of bread $3, meat $10, cheese $7, head of lettuce $2, and 2 tomato’s $4, that’s only $26 dollars per week. More than likely that 2 pound brick of cheese you bought will last longer than that week. Or don’t use cheese at all and it will save you money and calories and fat! With the extra time you have from a home prepared meal, take a walk around the block or the office and get some exercise in after eating you healthy meal from home.
9. Eat less. This is easier for some than others. Especially if you are overweight, like myself, this will lower your grocery bill, be good for your overall health, and your bank account will thank you.
10. Don’t buy junk food! If it comes in a box or a bag it is probably processed, which is not good for you and here’s why. Processed foods have what is called additives, which are very difficult for the liver to break down. The liver will break down the most complex foods first, usually resulting in lost vitamins and minerals that the body needs to survive. It takes time for the liver to figure out which acids and how much of each acid to use to break down these foreign chemicals found in processed food. Even if your boxed pasta guarantees omega-3’s, it may be so over processed the omega’s are completely lost in your urine or stool. As a side note and a quick tip…if you don’t know what the ingredient on the side of the box is….IT’S PROCESSED!!! BHT, found in a lot of cereals, a synthetic antioxidant (processed) used to preserve fats and oils not only in food, but medicinal drugs and cosmetics. I’ll just eat my lipstick next time I need my daily dose of BHT…
Alright now go out there and don’t let your food budget take over your life!
 
Leave a comment

Posted by on August 31, 2011 in Uncategorized

 

Never Washing My Hair Again…Maybe.


So I just read an article about not washing your hair with shampoo or conditioner to save money. At first i thought it was crazy! I don’t know if I could ever live without my shampoo and conditioner. I am the type to use really nice expensive stuff, but since my recent layoff from my job, I have been looking for ways to save money.

The article made shampoo from baking soda and water and conditioner from apple cider vinegar and one cup water. What a revelation! One tablespoon of baking soda and water makes for a good cleaning agent for one’s hair. If your hair becomes too dry with this recipe, simply add less baking soda until it seems right for your hair. Everyone’s oil output is different. The conditioner is the same recipe. One tablespoon of apple cider vinegar and on cup water. If your hair tends to be more oily use less vinegar and so on.

I will be trying this starting today. I will give it about a month or so since the lack of chemicals degreasing my hair will cause it to over produce oils.

Here’s the great part about this if it works: I will save so much money! I spend $10 dollars minimum per month on shampoo and conditioner. I more than likely spend more, but at this point I am just estimating. One small box of baking soda costs less than a dollar and a small bottle of apple cider vinegar costs about $3. The baking soda is only good for one month after opened, but that is still one $1, and the apple cider vinegar would last approx. 2 months. I would only be spending $2.50 per month of hair care products. Over an entire year that is a savings of $90 per year, which may not seem like a lot, but that is a whole car insurance payment or $90 extra to put into my life savings.

Okay, time to stop writing and start washing my hair! I will post again on this to tell the first hand story of how well it works.

 
2 Comments

Posted by on August 30, 2011 in Uncategorized